Önyüklemeyi Sonlandır
  0 (312) 419 42 43

KONEV AİLESİ MART AYI TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ.

 

KONEV’ in her ayın ilk cumartesi günü bursiyerlerimiz ve Konyalı misafirlerimizin

katılımı ile gerçekleştirdiği toplantımız 3 Mart cumartesi günü vakfın merkezinde yoğun bir katılımla gerçekleşti.  Bu ay ki toplantımızın özel misafiri Ahmet Polat oldu.

 

Sizinle birlikte olmak çok güzel. Gençlerin çoğunlukta olması herkesi genç hale getiriyor. Bende kendimi genç hissetmeye başladım, diyen POLAT sözlerine “1968 Konya’daki hadise üzerinden elli yıl geçti. Fakat 1968 den önceki Konya’daki birtakım hadiseleri geriye doğru tararsak Konya’nın gençliğinin üzerinde oynanan oyunları, Konya’daki provakasyonları dolayısıyla Türkiye’deki provakasyonları daha güzel zihnimizde yer etmesini sağlamış oluruz. Konya’da Selçuklular döneminden başlamak üzere adil olmayan idarelere karşı sürekli baş kaldırmalar olmuştur. Örneğin Akşehir’de vatandaşın zenginlerini esir alıp sonrada kurtuluş parası almak suretiyle serbest bırakan devletin tayin ettiği yöneticiler olmuş. Vatandaş bunlara karşı baş kaldırmış.

İsyanların provakasyon olduğunu söylerken bu arada bir takım dini isyanlar da var. celali isyanları, babıali isyanları bir kısım Muhsin paşa isyanları; Konya’yı ele geçirmeye kadar ileriye varan isyanlar, Konya’nın isyancı bir memleket olarak bilinmesine yol açacak. Ayrıca 1980 ihtilalinin sebeplerinden birisi, Kudüs Kurtarma Mitingiydi. Konya’da yapılmış bir mitingdir. Milli Nizam partisinin yapmış olduğu miting. Bu mitingden önce Konya’ya gelen yabancılar, şehrin bazı yerlerini tahrip ettiler. Medrese öğrencileri kendilerine verilen harçlıkların az olması nedeniyle eşkıyayla birlikte medreselerin bulunduğu şehirlerin çoğunda isyanlar yaptılar. Bunlar Osmanlının en güçlü olduğu zamanlarda yapılan isyanlardır. Bütün bunlar geçmişte olmuş ama unutulmamış bir takım özellikler olarak kalıyor.

Haksızlığa karşı hiçbir zaman duyarsız kalmayan bir topluluk, herkesin kendisini vazgeçilmez ve üstün gördüğü bir toplum yapısı devam ediyor. Bu, sıraya girmemek, otobüste başkasına yer vermemek, kendi hakkı olmadığı halde bir takım şeyleri ele geçirmek şeklinde tezahür etmesidir. Şimdi biz böyleyiz de Avrupalı çok mu iyiydi? Geçtiğimiz 15 yıl da Almanya’da bir otobüse binmek üzere durakta dört kişi bulunuyorsa mutlaka sıraya girilecek. Bir kaç yıl öncesine kadar İsveç’de çirkin insanların birbiriyle evlenmesi yasaktı. Güzellik çirkinlik göreceli bir şey. Şimdiye kadar olan olumsuzluklardan halkın kendi kendine rol

biçerek bazı insanları mesela Çiğil isyanı, Konya’daki cezaevi boşaltıktan sonra Ilgın’a giden birkaç tane eski suçlunun başlattığı bir harekettir.  Çiğil isyanındaki komitenin içerisinde Konya’dan cezaevinden salıverilen adam, hoca ve Katil İsmail var.

 

1968 senesi ve önceki seneler Türkiye’deki yapılanma özellikle de Kore Savaş’ından sonra müesses nizamın yapısını değiştirmek için kurulmuş olan Gladio, Amerikan menşeli teşkilattır. Türkiye’de kimseyi milli bir fikir dini bir fikir de bırakmamak üzere harekete geçiyor. Türkiye’de Amerika’ya bağlı çeşitli kuruluşlar bulunmaktadır. Hadiselerin tezahürüne değinen Polat, Amerikalılara ait bir yer bombalanırken mutlaka yanında bir de cami de bombalanıyordu. POLAT örnek olarak; İzmir’de Hisar Camii bombalanıyor. Onun yanında Amerikan haberler merkezi de bombalanıyor. Özetle hadiseyi çıkarmak isteyen bir kesimi muhatap almıyor. Biraya getirmeye çalıştığı grupların hepsini birden sokağa dökmeye çalışıyor.

Gençleri maceraya sevk etmek için provakatörlerin elinde Amerikan donanması (Altıncı Filo) var. Altıncı Filo’nun Türkiye’nin yakınından geçmesi sürekli hadise sebebidir.  Amerika’ya karşı çıkma hareketi baş gösteriyor. Bunlardan birisi de Konyalı hemşerimiz Vedat Demircioğlu. Altıncı filonun askerlerine saldıran Demircioğlu, İstanbul Üniversitesi hukuk birinci sınıf öğrencisidir.

 

Son olarak POLAT; bu ülkenin gençleri, üniversitelerinde ülkesinin yarını için ümit beslediği insanlardır. Türkiye’nin bugün ki olumsuzlukları olsa bile geçmişte yaşanmışlıkları gözünüzün önüne getirip kafanızın bir köşesine çok iyi bir şekilde kazıyarak bu olaylara alet olmamaya çalışın. Vatana hizmet için kendinizi yetiştirin, sözleriyle bitirdi. Öğrencilerin yakın tarih ile ilgili kaynak sorularına, edindiği notlarını kitaplaştıracağını ve ek olarak; bu olaylar ve anlatımlar, anlatanların hatıralarına dinleyenlerin fikriyatına uygun şekilde not edilmiş yazılardır, sözleriyle tamamladı.

Konferans boyunca renkli anılarına yer veren Polat, katılımcıları bol bol güldürdü.

Toplantının sonunda KONEV Başkanı Vali TEKE, Ahmet POLAT’a hem teşekkür etti hem de katılım belgesinin ardından KONEV hatırası olan tabağı takdim etti.

Konferanstan sonra Bursiyerlerimizden Mehmet Özcan “TEDx” Mehmet Ali Uçar “Sağlıklı Yaşam için Sporun Önemi” Abdurrahim Arıcı “Türk ve Dünya Havacılığı”  başlıklı sunumlarını başarılı bir şekilde gerçekleştirdiler.

Esra AKDAN/ GENÇ KONEV

 

İzmir 2 Caddesi No.44/8 Kızılay Çankaya / ANKARA

Çalışma Saatleri
 • Pzt - Cuma :
  10.00 - 16.00
 • Cmt :
  11.00 - 17.00
 • Pazar :
  Kapalı
 • Resmi Tatiller :
  Kapalı
Üyemiz Olun
Bizi Arayın
0 (312) 419 42 43
Bize Sosyal Medyadan ulaşın