Önyüklemeyi Sonlandır
  0 (312) 419 42 43

KONEV AİLESİ ARALIK AYINI DA BİRLİKTE KARŞILADI

 

KONEV ailesi 01.12.2018 cumartesi günü saat 14.00’de vakfın merkez binasında toplandı. Yoğun bir katılımın olduğu Toplantının misafiri, SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı hemşerimiz İsmail ERTÜZÜN, ’’Ülkemizde Sosyal Güvenlik Sisteminin Dünü ve Bugünü’’ başlıklı söyleşini gerçekleştirdi.

ERTÜZÜN, ilk olarak genç bursiyerle söyleşi imkanı bulduğu için memnuniyetini dile getirdi. Sosyal güvenliğin, doğumdan önce başlayıp ölümden sonra da süren bir sistem olduğunu belirtti. Sosyal güvenliğin bir hayat güvencesi olduğunun ve geçmişinin Orta Asya’ya kadar dayandığını, o zamanlar halkın fakirliğe karşı korunmasını, aç ve açıkta kalmasını engelleyecek hizmetler olarak görüldüğünü vurguladı.

Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk yıllarında da vakıf ahilik ve lonca teşkilatının gelişerek ve zenginleşerek devam ettiğini, Tanzimat Fermanıyla birlikte ise, kamu görevlilerinin geleceği ile ilgili maaş ve usul esaslarının belirlenmesi konusunda çaba sarf etmişlerdir, dedi. Sistemde geçmişten günümüze değişen değerleri tablolarla destekleyen ERTÜZÜN, kısa vadeli  ve uzun vadeli sigortaların kapsam ve ödeneklerini açıkladı.

“Sosyal güvenlik sisteminin işleyişi aktif pasif oranına bağlıdır. Bu oranın olmazsa olması dörttür.”  ERTÜZÜN, sistemi destekleyen dört çalışanın bir emeklinin maaşını karşılaması şeklinde tanımlarken Türkiye’deki oranın 1.91 olduğuna dikkat çekti.

İkinci oran kayıtdışı istihdam. Basit haliyle yasal işlerde çalışıp kaydını bildirmeme durumu olarak açıklayan ERTÜZÜN, kayıtdışıyla mücadele edilirse, çalışan nüfusun sisteme olumlu katkı sağlayabilecek durumda olduğunun da  altını çizdi.

ERTÜZÜN konuşmasını; son günlerde gündemde yer edinen, emeklilikte yaş konusunda da değerli katılımcılarımızı aydınlattı. Toplantımızda yer alan konuklarımızın ve bursiyelerimizin sosyal güvenlik hakkında sorularını yanıtlayıp, sözlerine son verdi.

Söyleşi sonunda KONEV Başkanı Hakkı TEKE, hemşerimiz İsmail ERTÜZÜN’e teşekkür belgesini takdim etti. Söyleşinin sonunda verilen aradan sonra bursiyerlerimizin tez sunumları devam etti.

Bursiyerlerimizden,

Ahmet Kemal KESKİN, “ Kut’ul  Amare’’,

Gökçe Çiçek BOYALI,  ’’Hz. Mevlana Hayatı ve Felsefesi’’,

Muzaffer DEMİRCİ, ’’Şems’i Tebriz’i Hayatı ve Felsefesi’’ başlıklı sunumlarını gerçekleştirdiler.


 

İzmir 2 Caddesi No.44/8 Kızılay Çankaya / ANKARA

Çalışma Saatleri
 • Pzt - Cuma :
  10.00 - 16.00
 • Cmt :
  11.00 - 17.00
 • Pazar :
  Kapalı
 • Resmi Tatiller :
  Kapalı
Üyemiz Olun
Bizi Arayın
0 (312) 419 42 43
Bize Sosyal Medyadan ulaşın