Önyüklemeyi Sonlandır
  0 (312) 419 42 43

OCAK AYI KONEV TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

 

KONEV OCAK/2019  toplantısı 5 Ocak cumartesi günü KONEV genel merkezinde yoğun bir katılımla yapıldı. Bu ay ki toplantının konuğu MEB Yüksek Öğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü Daire  Başkanı,  hemşerimiz Tuba KORKMAZ’dı. “Yurt Dışı Lisans üstü Eğitim Fırsatları” isimli sohbet  dolu dolu geçti.

YÖK’le iş birliği halinde çalıştıklarını belirten KORKMAZ, 1416 sayılı Kanun kapsamında yurt dışına lisansüstü öğrenim görmek üzere öğrenci gönderdiklerini belirtti. Tamamen devlet bursuyla desteklenen bir program olan YLSY, ilk olarak 1929’da başlamış ve halen devam etmektedir. Şu an itibarıyle beşbinden fazla ögrencimiz bu programdan yararlanmaktadır.

KORKMAZ, programın avantajlarına değindi. “Başvuru koşulları neler?”, “ Dil şartı aranıyor mu?” gibi hususları cevaplandırdı. Dört yıllık fakülteden asgari 2.50 ortalamayla mezun olan öğrenciler, ALES’den 70 puan barajını geçtiklerinde; YLSY’ye başvuru yapabilir. Bir diğer şartsa 30 yaşından gün almamış olmak. Başvuru sonrasında seçilen adaylar mülakata tabi tutuluyor. Sonucunda, ALES puanın %40’ı, mülakatın %40’ı ve mezuniyet notunun %20’si alınarak toplam puan belirleniyor.

 

Peki bursu kazandıktan sonra ne oluyor.? Tercih usulü seçtiğiniz ülkede eğitim alınıyor. Eğitim tamamladıktan sonra iki seçenek doğuyor. Yurtdışından döndüğü zaman kamu kurumlarında çalışmak ya da üniversitelerde akademisyen olarak çalışmak adayın kendi tercihi. Adayın tercihleri doğrultusunda çalışacağı kurum belirleniyor. Ardından seçilen kurumda, aldığı eğitim süresinin iki katı kadar çalışma zorunluluğu var. Lisansüstü eğitimini tamamlayan öğrenciler, sınavsız kamu kuruluşlarında işe başlıyor. Doktorasını yapan öğrencilerse kadro kısıtı olmadan üniversitelerde çalışmaya başlıyor.

 Bugün elli farklı ülkede örenciler mevcut. Dil haricindeki şartları uyan öğrencilere MEB’in anlaştığı okullardaki kurslarda on ik ay ders veriliyor. Bu eğitime destek olarak,  altı ayda MEB anlaşmalı, yurt dışında dil eğitimi imkanı sağlanıyor. Bu bilgilerle  dil mecburiyetine açıklık getiren KORKMAZ, son olarak burs miktarlarını açıkladı. Yurt dışında MEB bursuyla eğitim yapan öğrencilere ayda 1872 ABD doları verildiğini ve yılda bir kez de kırtasiye ödeneği verildiğini belirtti.

Toplantının sonunda KONEV Başkanı Vali Hakkı Teke, katılımcılara ilgi ve alakaları için teşekkür etti. Ayrıca konuşmacımız ve hemşehrimiz olan Tuba KORKMAZ’a verimli söyleşi için teşekkür etti. Ardından KONEV’in teşekkür belgesini takdim etti.

Daha sonra bursiyerlerimizden, Süleyman KAYAALP “Tıp’ta Yapay Zeka Kullanımı”, Tuğçe EREN “Kırmızılı Kadın” Esra ESER  “Misyonerlik ve Türkiye’deki Faaliyetleri”,     “Emine AKIN “Yabancı Dil Öğrenimi”  başlıklı sunumlarını başarılı bir şekilde sundular.

 

ESDA AKDAN/GENÇ KONEV

 

NOT: TOPLANTI İLE İLGİLİ RESİMLERİ FOTOĞRAF GALERİMİZDE GÖREBİLİRSİNİZ
 


 

İzmir 2 Caddesi No.44/8 Kızılay Çankaya / ANKARA

Çalışma Saatleri
 • Pzt - Cuma :
  10.00 - 16.00
 • Cmt :
  11.00 - 17.00
 • Pazar :
  Kapalı
 • Resmi Tatiller :
  Kapalı
Üyemiz Olun
Bizi Arayın
0 (312) 419 42 43
Bize Sosyal Medyadan ulaşın