Önyüklemeyi Sonlandır
  0 (312) 419 42 43

KONEV ŞUBAT/2019 TOPLANTISI YAPILDI.

KONEV ailesi, 23 şubat cumartesi günü vakfın merkez binasında geleneksel sohbet toplantısında bir aradaydı. Bu ay ki toplantının konuğu E. Müsteşar Mustafa KETEN’di. KETEN, ’’Çevrenin Korunması ve Su Politikaları’’ konulu söyleşisini gerçekleştirdi.

KETEN, ilk olarak çevre kavramını, eski tabirle, hayatın kaynağı olan; hava, toprak, enerji, su olarak sıraladı. Hayatın kaynağını; 21. yüzyılın gelişme yönüyle birlikte, “Doğal Kaynaklara Sahip Olma ve Yönetme” olduğunu belirtti. Toplumun refah seviyesini yükseltmek için bu kaynakların doğru kullanılması elzem. Bunun da temelini, Türk-İslam alemindeki bir takım alimlerin gündeme getirdiği kavramları, batı referans göstermeksizin kendi dünyasında benimsemiştir. Bu durumun bariz örneklerinden biri olan DUA isimli kitap da, yazar Alexis Carrel, hayatın üç kanununa dikkat çeker. Bunlar, hayatın korunması kanunu, hayatın devamı kanunu ve ruhun gelişmesi (etik değerlerin hakim olması) kanunudur.

KETEN, Hayat için, ruhun fizik güç tercihini; güç ve zeka ile değil akıl ile (hakkaniyetle) yani çevre yönetim ahlâkıyla yapılması gerektiğine vurgu yaptı. Bu anlayış ise dengeli kalkınma ve dengeli koruma kavramlarını kapsıyor. Sürdürülebilir hayat için ortak geleceği tehlikeye atmadan kullanmanın gerekir. Bununla birlikte, dünyadaki önemli kayakların başında, yenilenebilir kaynak olan su gelmektedir. Dünyanın ve Türkiye’nin  su kaynaklarına dair istatistik veriler sunan KETEN, su kaynaklarının geliştirilmesi, Türkiye’nin sosyo-ekonomik kalkınması açısından da büyük önem taşıdığının altını çizdi.

 Son olarak su kaynaklarımızın akılcı yönetimlerine değinen KETEN, temel hedefin; Türkiye’nin millî birliğinin ve bütünlüğünün korunması ve geliştirilmesinde su kaynaklarının rasyonel kullanılması bölgesel nitelikli entegre havza projelerinin uygulanması olduğunu söyledi ve sözlerini şu veciz ifade ile bitirdi. SU GİBİ AZİZ OLUN.

Söyleşinin sonunda KONEV Başkanı Vali TEKE, E. Müsteşar Mustafa KETEN’e  teşekkür ederek KONEV katılım ve teşekkür belgesi takdim etti.

Toplantının devamında; Öğrencilerimizden,

Saadet Yiğit “Erozyon Nedir? Erozyonu Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?”,

Akıncan Süre “Konya’nın Kültürel Değerleri”,

İrem Nur Yalçın “Obezite ve Sağlıklı Beslenme”,

Abdürrahim Arıcı “Bor Minerali”,

Muhammet Şahingeri “Radyasyon”,

Halime Eroğlu “Endüstri 4.0”,

İbrahim Kuzu “Endüstri 4.0” ………..başlıklı tezlerini başarılı bir şekilde sundular. 

Esra AKDAN/GENÇ KONEV

 


 

İzmir 2 Caddesi No.44/8 Kızılay Çankaya / ANKARA

Çalışma Saatleri
 • Pzt - Cuma :
  10.00 - 16.00
 • Cmt :
  11.00 - 17.00
 • Pazar :
  Kapalı
 • Resmi Tatiller :
  Kapalı
Üyemiz Olun
Bizi Arayın
0 (312) 419 42 43
Bize Sosyal Medyadan ulaşın